Mart ortasına gelip şubat yayını yazmak tam benlik hareketler. :) Şubat ayında okuduklarım açısından mesudum. Çok güzel kitaplar okudum.

Okuduklarım; 

 1. Şemsettin Sami - Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat
 2. Stefan Zweig - Kaçak & Sahaf Mendel
 3. Alexandre Dumas - Kamelyalı Kadın
 4. Mehmet Rauf - Genç Kız Kalbi
 5. José Mauro De Vasconcelos - Şeker Portakalı
 6. John Steinbeck - İnci
 7. John Steinbeck - Fareler ve İnsanlar
Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat kitaplıkta duran kitaplardan biriydi. İlk Türk romanı olma özelliğini taşıyor. Sonu pek beklediğim gibi olmadı. Okurken yeşilçam izliyor hissine kapıldım.

Yine bir Zweig kitabı Kaçak & Sahaf Mendel . Her ay bir kitabını okuyacağım demiştim. Bu kitapta 2 hikayeden oluşuyor. Zweig'in neden bu kadar okunduğuna şaşmıyorum artık. Kalemi kuvvetli, olay örgüsü kuvvetli. Benim de favori yazarlarımdan biri oldu. 2 hikayede savaş yüzünden zarar gören 2 insanın hayatını konu alıyor. 

"Kaçak" hikayesi savaştan kaçan bir askerin ailesine kavuşmak isterken onu bulanların bunun hiçte kolay bir istek olmadığı gerçeği ile karşılaşır.

Sahaf Mendel benim en sevdiğim ve en üzüldüğüm hikayelerden biri oldu. Okurken Mendel' e çok ısındım. O bir kitap kurdu. Burada da işi gücü sadece kitap okumak olan Mendel'in savaş yüzünden kitaplarından koparılıp mahkum edilmesini konu alıyor yazar.

Kamelyalı Kadın güzel bir aşk hikayesi. Okurken bir beklenti içerisinde değildim ama su gibi akıp gitti. Okuduktan sonra biraz boşlukta gibi hissettim. Bana Kürk Mantolu Madonna'yı anımsattı biraz.

Genç Kız Kalbi Türk Edebiyatı Klasiklerinden biri. Genç bir kız, bilgili, kültürlü Pervin'in günlüğü şeklinde kaleme alınmış. Sevgili Pervin'in hayal kırıklıkları..1925 yılının İstanbul'u gözler önünde. Özellikle dönem tahlilleri çok iyiydi. 

Şeker Portakalı üzerine tıklayıp yoruma ulaşabilirsiniz.

İnci'yi öneri üzerine okudum. Yazarı çocukluğumdan tanırım. Herkesin üzerinde etki bırakan bir yazar. Yoksul insanların yaşam koşulları işleniyor kitapta. Bulduğu eşsiz bir incinin yaşamını iyi yönde değiştireceğini düşünürken başına gelenleri, mücadelesini okuyorsunuz. Etkileyici güzel bir kitap.

Ve son olarak Fareler ve İnsanlar. İnci'yi okuduktan sonra çok eskiden okuduğum bu kitabı da okumak istedim. George ve Lennie çıkarsız güzel bir dostluğa sahipler. Lennie zeka geriliği olan bir karakter. George ise zeki, abi gibi abi diyebileceğimiz Lennie'yi koruyan bir karakter. Kitapta değinilen çok nokta var. Yoksulluk, hırs, dostluk, vefa ve hayaller..

Umarım okumak istedikleriniz olur. Sizin önerileriniz var ise onlara da tabii ki açığım. Yorumlara yazın lütfen. :)

16 Yorumlar

 1. John Steinbeck ten İnci ve Fareler ve İnsanlar kitaplarını okumuştum. Çok hüzünlü ve gerçek sorunlara değinmesi hoşuma gidiyor. Güzel bir ay geçirmişsin. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gazap Üzümleri'ni çok merak ediyorum. yakın bir zamanda inşallah okuyacağım. Teşekkür ederim. :)

   Sil
 2. Yarısını okumuşum, yarısını okumamışım :) Mart ayı bol okumalı geçmiştir umarım veya kalanı geçer :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaa hangilerini okudun acaba? Mart ayı sonuna geliyoruz bakalım ne olacak 🤭

   Sil
 3. Çok güzel kitaplar seçmişsiniz, aralarında okumak istediklerim var:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hangilerini okumak istiyorsun? Hepsi birbirinden iyi :)

   Sil
  2. John Steinbeck'in kitaplarını ve Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat'ı okumak istiyorum:)

   Sil
 4. Sadece Şeker Portakalını okudum. Ve çok beğenmiştim. Etkisinden bir süre kurtulamamıştım. 7 Kitap sığdırmışsın. Şubat ayı epey verimli geçmiş gibi görünüyor (:
  Emeğine sağlık. Tavsiyelerin içinde ayrıca teşekkürler. Saygılarımla. Vesselam...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şeker Portakalı özel bir kitap olarak kalacak benim için. :) Teşekkür ederim..

   Sil

 5. Üst üste kitap görmek içimi açıyor :) Fotoğrafınız içimi açtı. Bir yandan da huzursuzluk oluştu içimde çünkü ne zamandır okuyamıyorum! Oz büyücüsü ile başlayacağım!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fotoğrafı beğenmenize sevindim. Oz Büyücüsü'nü okumadım. Önerirsen bende okumak isterim. Keyifli okumalar 😊

   Sil
 6. Dolu dolu bir Şubat ayı geçirmişsin..

  YanıtlaSil
 7. Şeker Portakalı ve Fareler ve İnsanlar benim çok severek okuduğum eserlerdi.İnci'yi de en kısa zamanda okumaya çalışacağım.Çok verimli bir ay olmuş😍

  YanıtlaSil
 8. En güzel bayram mesajları başlıklı yazıma yapmış olduğunuz yorumdan dolayı çok teşekkür ederim İyi bayramlar.

  YanıtlaSil

Ses verin :)
Sevgilerimle.