İran sinemasını da çok severim. Doğal filmler. Belgesel izliyormuş hissine kapılıyorsunuz. Üstelik bu filmlere çok fazla bütçeler ayrılmıyor. Şimdilik 2 filmi yazdım. Bir başka yayında izlediğim diğer İran filmlerini yazacağım. Ayrıca filmlerin ikisi de youtube'da var.


UtançDram türünde film arıyorsanız aradığınız filmi buldunuz demektir. Yer yer güldüren yer yer ağlatan film bittiğinde oturup düşündüğünüz harika bir film.

Şunu söylemem gerekir ki film çok doğal çekilmiş. Oyuncular o yörenin halkı, kamera çekimleri amatör gelebilecek düzeyde. Ama konusu bakımından pişman etmeyen Baktay'ın sıcak hikayesi karşınızda.

Okula gitmek isten küçük kızımızın okula gitmek için neler yaptığını görmek boğazımızda bir düğüm bırakıyor.  Baktay'ın okul yolunu bulmak için yolda geçirdiği bir gün. İzlenmeye değer bir film.Melekler Hep Birlikte İnerÇok naif sıcak bir aile filmi.

Konusu: Molla olan Ahmet'in bir baba ve eş olarak hayatını konu alıyor film. Böyle bakıldığında film çok basit gözükse de izlerken detayların filme anlam kazandırdığını göreceksiniz. Eşlerin yaşanan sorunlar karşısında tavırları, çevrelerine nasıl davranmaları gerektiği detaylı biçimde anlatılıyor.

Bu da izlenmeye değer bir İran filmi.

İzleyenler varsa ya da olursa bana dönüş sağlarlarsa çok mutlu olurum. Bir de bu filmler gibi ders çıkarılacak başka yörelerden önerebileceğiniz filmler var mı?

Görüşmek üzere. :)

22 Yorumlar

 1. Bir kaç İran filmine baktım bahsettiğin gibi belgesel izlenimi var

  YanıtlayınSil
 2. İran filmlerini daha önce izleme şansım olmadı. Melekler Hep Birlikte İner filmi hoşmuş, bakayım en kısa zamanda. ^-^

  YanıtlayınSil
 3. iran sinemasıııı çok seviyom yaa utancı izledim çok etkilendim, diğerini izlememişim saol izleriiim, iran sinemasından en çok baghman ghobadi seviyom, bütün filmlerini defalarca izliyom :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Baktım şimdi izlemedim onun hiçbir filmini ama senn izle Melekler Hep Birlikte İner'i :)

   Sil
 4. Öneriler için teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 5. Bende ilk fırsatta izleyeceğim. İkiside ilgimi çekti.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Geç cevap verdiğim için üzgünüm. :( İzleyin çok beğeneceksiniz :)

   Sil
 6. geçenlerde iran filmleri yazdım ben daaa :)

  YanıtlayınSil
 7. Bir kaç tane izlemiştim üniversitede iken ama unuttum onları.

  Bir tanesinde inşaatta erkek kılığında çalışan bir kız vardı filmin adı aklıma gelmedi güzel filmdi

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aklına gelirse haberdar et mutlaka beni olur mu? :)

   Sil
 8. İran filmlerine bayılıyorum, bu iki filmi de listeme aldım. :)

  YanıtlayınSil
 9. İki filmi de izlemedim. Aslında çok fazla İran yapımı film de izlemedim. Ama izlediklerim de dediğiniz gibi belgesel tarzında doğal görüntüler barındırıyordu. Bu bakımdan sevdim. Bahsettiğiniz ilk filmi de özellikle merak ettim. Bu yazıyı yazalı baya zaman geçmiş. Umarım bu serinin devamı gelir :)

  YanıtlayınSil

Ses verin :)
Sevgilerimle.