En son ağaç ev sohbetlerinin 16. sohbetine katılmıştım. O zamandan bu zamana 40. ağaç ev sohbetleri gelmiş. Ben de bu haftaki ve bundan sonraki haftalara inşallah devam edeceğim.
Bu haftanın konusu hepimizin gündemi olan evde bayram.
Konunun sahibi Benhnf. Bloguna buradan ulaşabilirsiniz.   

İlk kez bir bayramı ülkece evde ve yalnız kutluyoruz. Bu durum size ne hissettirdi? Eski bayramlarınız nasıldı? En güzel bayram anınız nedir? Bizimle paylaşmak ister misiniz?


Hepinizin geçmiş bayramını öncelikle kutluyorum. Bugün itibari ile 3 günlük bayramın sonuna geldik. Bu bayram da sokağa çıkma yasağından dolayı hepimiz evlerdeydik. Peki bu bayram bende ne hissettirdi?  Sessiz sakin bir bayramı deneyimlediğim için aslında üzülmüyorum. Bu açıdan ahlar varlar etmiyorum. Tahminimce pandemi süreci bitince ziyaretler kaldığı yerden devam edecek. Aşırı denecek düzeyde akraba sahibiyim ve bayram demek stres demekti. Mesela benim için bayram demek okul bitti ne zaman iş bulacaksın, ne zaman evleneceksin, çok zayıflamışsın veya kilo almışsın, şunu yap bunu yap kendi çocukları ile bizleri yarıştırma vs. Ama bir yandan da akraba severim. Uzun zaman sonra onları görmeyi her şeyden konuşmayı.. Canı gönülden sohbet eden, sorularının gideceği yeri düşünen akrabaları aksine görmek için can atıyorum.Kendileri için tek dileğim çok sivri dilli olmamaları ve düşünerek konuşmaları. Eminim çoğunuz böyle akrabalara sahipsiniz ve ne demek istediğimi anlıyorsunuzdur. 

Bu bayram teknolojik bir bayramdı. Aramalar yazışmalar ile geçti gitti..Teknolojinin nimetlerinden bir kez daha yararlandık.


Bir de bayramların misafirliklerin biz kadınlar açısından hizmet boyutu var. Misafirliğe gitseniz de misafirler size gelse de asla ama asla o hizmet süreci bitmiyor. 

Ve eski bayramlar.. 24 yaşındayım. Geçmişe gidecek olursam topladığımız şekerleri anımsarım.Uzak mahallelere kadar giderdik. O zamanlar sokaklar bu kadar güvensiz değildi. Bir de arefe akşamları heyecandan uyuyamadığımı hatırlıyorum yeni ayakkabılarım başucumda. Şimdi küçük bir kız kardeşimiz var onu gözümüzün önünde büyütüyoruz. Çevremizdeki tanıdığımız evlere kadar anca izin veriyoruz. O günlerden bu günlere..

Ama bugün hala eski alışkanlıklarımız devam eder. Bayram için ev temizliği yapılır varsa tadilat yapılır. Tatlısı içeceği her şeyi aynı şekilde devam ediyor. Tüm akrabalar ziyaret ediliyor. Küçük kardeşimde o heyecanı şimdi bile  görüyorum. Bayramlar eski bayramlar hâla sanırım biz büyüdük..

22 Yorumlar

 1. Hizmet noktasında evet yoruluyoruz fakat bu ozel zamanlari her zaman yasamiyoruz ki o yuzden yorulmak da tatli geliyor bana🤷🏼‍♀️ 4 gün yasak olunca o bayram telaşı pek uğramadı bizim eve. Ama bayramin ilk günü zil çaldığında heyecanlanıp çocukları görünce sevinmiştim😃 O zaman bir burukluk yaşadım içimde

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bize yakın çevrede ki çocuklar geldi. Gezeceklerini düşünmediğimiz içinde sadece kendimize yetecek kadar almıştık onlarda onlara nasip oldu. Hizmet sürecini aslında bende seviyorum ama hiç oturamayanları gördükçe sinir bozucu bir hâl alıyor bende 😊

   Sil
 2. Dediğin gibi biz çocukken mahallenin altını üstüne getirirdik, başka mahallelere gider gelirdik. Şimdi ben kuzenlerimi yanında biri olmadan markete bile yollamaya korkuyorum. Keşke hep eskisi gibi olsaydı dünyamız..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Keşke.. şimdilerde her şey tehlikeli korkutucu..😒

   Sil
 3. Bu bayram herkes nerde o eski bayramlar kelimesinin anlamını çok net hatırladı diye biliriz sanırım 🌸

  YanıtlayınSil
 4. Çocukken yaşadığımız bayramları tadı hiç yok maalesef. Ama tabi ki gene de alışkanlıklar devam ediyor ki bence de etmeli :) Bunun dışında evet tam bir teknoloji bayramı oldu. Biz kardeşimle video çekip tüm aile büyüklerimize attık gerçekten çok mutlu oldular onlarda bize video cekip attı değişik bir etkileşim oldu :) Kalemine sağlık canım benim ❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Senin için yok işte. Bide onu çocuklara sor sen :) Sağol Sena'm :)

   Sil
 5. Mahallede komşu çocuklarının el öpüp para toplaması eski bir gelenek. Bazı evler bozuk para bazıları bonbon şekeri verirdi çocuklara. Şekere pek sevinilmez, para alınca havalara uçulurdu. Bizde durum biraz farklıydı. Annemiz ev ev dolaşıp para toplamamızın ayıp olduğunu, sadece birinci dereceden büyüklerimizin verdiği harçlıkları kabul etmemiz gerektiğini söylerdi:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel bir gelenekmiş bu :) Hiç mahalleden para veren birini hatırlamıyorum doğrusu..şekeri bile öyle zor zor verirlerdi bazı evler..

   Sil
 6. Salgından kurtulduktan sonra daha iyi bayramlar görürüz umarım😊

  YanıtlayınSil
 7. Teknolojik Bayram :)
  Eminim bu da birgün sıradanlaşacak

  YanıtlayınSil
 8. tımıms büyüme artııık :) şeker yiye yiyee şeker gibi olmuşsun seeen :)

  YanıtlayınSil
 9. Merhabalar.
  Geçmiş Ramazan bayramınızı kutlarım. Eski ne varsa, yeniden güzeldiler. Ya da bizler hep eskinin güzelliklerini hatırlamak istiyoruz. Eskide yaşanmış acılarımız yok mudur? Olmaz olur mu?..

  Bu bayram birbirimize sarılamadığımız gibi, bir de evlerimizde mahsur kaldık ya, işte içimiz karardı. Neyse bu günlerde geçer elbet. Bu sıkıntılar yolun yokuşudur, elbette bunun bir de inişi olmak zorunda.
  Selam ve muhabbetle.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba..bende geçmiş bayramınızı kutlarım. Elbette herkes büyük bir özveri ile evlerinde kalmaya çalıştı. umarım bir daha bu ve benzeri günleri görmeyiz :)

   Sil
 10. Ağaç Ev Sohbetleri'ni Taha Akkurt ile kurarken bu kadar sevileceğini tahmin etmemiştik. Özenle devam edilmesi çok hoşuma gidiyor , ellerine sağlık :) Yeni konular bekleriz..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok seviliyor. Sen de geri geldin, bekleriz :)

   Sil

Ses verin :)
Sevgilerimle.